Avasta oma anded ja ole õnnelikum

Uuringud* näitavad, et vaid kaks inimest kümnest kasutab oma tugevaid külgi tööl. Need õnneseened on teistest elujõulisemad, loovamad, suhtlevad paremini klientidega ja toovad ettevõttele rohkem kasu. Kuidas on sinuga lood?


Kui sa saaksid valida, kas minna juuksuri juurde, kes armastab oma tööd, kel on juukselõikamiseks nii silma kui kätt, kelle kliendid lahkuvad tema juurest vaid naeratus näol või juuksur, kes teeb seda tööd sellepärast, et ei saanud oma lemmikerialale sisse, kes peab tõsiselt pingutama, et klient saaks soovitud poisipea või tuhkblondi värvi võilillekarva asemel, kelle kliendid käivad tema juures vaid sellepärast, et neil pole raha parema jaoks?

Ilmselt valiks enamik terve mõistusega inimesi esimese variandi. Kui nüüd panna end teise juuksuri kingadesse, siis tekib küsimus, et miks ta teeb seda tööd, milleks tal ei ole annet ega tahet. Alati saab tuua tuhat vabandust, miks mitte teha seda, mis hinge helisema paneb. Aga üsna tihti ei tea inimesed lihtsalt seda – nad satuvad olude sunnil tööpostile ja ei oska paremat tahtagi või suure rahandusliku surve tõttu neil ei jää aega sellele mõeldagi.

Kuna teie sattusite siia karjäärinõustamise blogisse, siis järelikult on teil suur soov saada enda kohta rohkem teada ja teha targemaid karjääri, aga ka eluvalikuid!

Ole omas elemendis!


Ken Robinson räägib oma raamatus „Finding Your Element“, kui tähtis on leida üles oma sisemine olemus, tugevus, anne või ükskõik kuidas nimetada seda tegevust, kus sa oled nö omas elemendis. Robinsoni sõnul on see loomulike võimete ja sisemise kire kohtumispaik.

Näiteks, kui sa oled väga hea kirjutaja, sinu kirg on kokkamine, siis üsna suure tõenäosusega oled sa omas elemendis kokaraamatuid kirjastades või toidublogi pidades.

Suure tõenäosusega on inimene õnnelik, kui ta saab oma andeid tööl kasutada, teda saadavad õiged hoiakud ja ta kasutab ära võimalused, mis ta teele satuvad.


Näide elust enesest


Minu juurde sattus koondamisnõustamisele naisterahvas, kes oli aastaid ravimifirma tootejuht. Talle meeldis mõte, et saab inimesi aidata. Mis sest, et mitte alati otse eesliinil, aga õigeid ravimeid müües, apteekreid nõustades vms. Ühel päeval läks ta ülemusega tülli ja sai koondamisteate. Kui me koos kaardistasime tema tugevaid külgi, mille eest teda kiideti, tööl premeeriti, tänati, siis oli see suur soov aidata, mida saatis veel teiste ära kuulamise oskus. Koos jõudsime järelduseni, et oma andeid saaks ta kõige paremini rakendada medõe töös. Kuna tal oli varasemalt vastav haridus, vaja oli läbida vaid täiendõpe, siis pärast poolt aastat asuski ta tööle, mis paneb ta silma särama ja teeb sisemiselt õnnelikuks. Koroonakriisi keskel temaga vesteldes uurisin, kas ta on ka väsinud või kardab, sain üsna enesekindla vastuse – see on minu kutsumus, see ei väsita ega sunni mind kartma.


Ole avatud uuele

Nüüd ma küsin karjääri-coach´ina sinult – mis on sinu suurim anne, element, kirg või ükskõik, mis sinule loomuomane?


Üsna tihti hakkavad minu juurde karjäärinõustamisele tulnud inimesed rääkima oma andekatest töökaaslastest, sõpradest või vanematest. Kõrvalt vaadates on asjad palju lihtsamad ja selgemad. Minu kui coach´i soovitus on, et sa ei hakkaks üle mõtlema! Tegu ei pea olema millegi suurejoonelise maailma rabava idufirma välja mõtlemisega. Näiteks võib olla tugevuseks lihtsad asjad nagu teiste eest hoolitsemine, ära kuulamine, pidude korraldamine, raha planeerimine, keskkonnakaitse jne.


Kui sa ei tea, siis mõtle:

  • Mis sul tuleb hästi välja?

  • Mille eest sind sõbrad kiidavad?

  • Mida tehes sa oled õnnelik ja voo seisundis ning ei märkagi, kuidas aeg lendab.


Minu karjäärinõustamise kliendid on väga palju abi saanud järgnevast harjutusest.


Harjutus: Millised on sinu oskused ja saavutused?


Igaühel meist on just meile omased erioskused ja võimed, kõik me oleme ka ühel või teisel moel midagi saavutanud. Need oskused ja võimed on just sinule omased. Saavutused võivad olla vahel ka väikesed võrreldes ehk teistega, aga sinu isiklikus elus suured ja olulised.

Võta endale aega ja vasta alljärgnevatele karjäärinõustamise teenuses kasutatavatele küsimustele ühe nädala jooksul. Iga päev vaata küsimused üle ja kirjuta paar asja juurde.


NB! Ole järjekindel ja tee seda tõesti iga päev! Nädal on piisavalt pikk aeg harjutuse tegemiseks, kuna leiab aset erinevaid sündmusi ja tegevusi, et järele mõelda ja küsida ka teistelt enda kohta tagasisidet. 


Avasta ennast - küsi endalt ja teistelt ning pane kirja!

1.     Millised on sinu saavutused? Ära ise hinda, kas on suur või väike, vaid pane lihtsalt kirja. Tea, et saavutused peegeldavad ühtlasi sinu tugevusi. Kogemused, teadmised, oskused ja võimed on sinu saavutuste aluseks. 

2.     Millised tegevused tulevad sul hästi välja nii töös kui eraelus?

3.     Milliseid asju suudad kiirelt ja pingutusteta teha, võrreldes teistega, kes sama asjaga palju vaeva näevad?

4.     Mida teised arvavad, mida sa hästi oskad? Uuri kolleegidelt, sõpradelt, elukaaslaselt, lastelt või kelleltki, kes on sinu jaoks oluline inimene.  

5.     Mille tegemist sa naudid? 

7.     Milliseid oskusi ja võimeid kasutad oma hobides?

Edu saadab neid, kes kulutavad aega, et välja selgitada, milles nad on eriti head ning mille tegemist nad naudivad. Seejärel ka teevad neid tegevusi, milles nad on kõige tulemuslikumad ja keskenduvad eranditult just sellele tööle või tegevusalale. Just nii väidab Brian Tracy oma raamatus „Pistke nahka see konn“.

Kui oled harjutuse ära teinud, siis mida see sinu kohta räägib? Kas kirjapandust tuleb välja, mida sa hästi oskad ja mida sulle meeldib teha nii, et aeg kaob? Milline on sinu anne, suurim tugevus?


Veel parem kui võtad nüüd A4 paberi ja pliiatsi. Jagad lehe kolmeks ning kirjutad eraldi välja „minu tugevused“, „minu oskused“ ja „minu võimed“. Nii muutuvad kirja pandud vastused konkreetsemaks ja saad hea ülevaate oma tugevustest, oskustest ja võimetest.

Kui harjutuse tegemine tundub liiga pikk, võid lihtsalt endalt küsida: „Mida ma tegelikult teha tahaksin, kui ei oleks ühtegi piirangut ja ebaõnnestuda pole võimalik?“


Kute Blackson** soovitab olla radikaalselt aus iseenda vastu. Tema sõnul me valetame tihtipeale iseendale ja mängime mängu „ma ei tea”, aga tegelikult sügaval sisimas on vastus olemas. Lihtsalt liigagi tihti nõuab see meilt elus muudatuste tegemist ja enamik inimesi ei armasta muutusi. Aga sina ju oled tark otsustaja? Seetõttu ole kohe praegu radikaalselt aus enda vastu (keegi ei pea kuulma) ja ütle välja – mis on tõde? Kui sa vastad nii ausalt nagu ma palusin, saad teada, mis teeb sind eriliseks!

Kui sa harjutust tehes jäid hätta või soovid kõrvaltvaataja pilku, siis võta julgelt minuga ühendust ja leiame ka sinu varjatud anded üles!


---------------

* Alar Ojastu raamat „Ratsionaalne emotsionaalsus“

** Kute Blackson elab Ameerikas, sündinud Ghanas, Lääne-Aafrikas. Ta on austatud vaimse juhi poeg ja rääkis juba 8-aastaselt isa kogudustes 300le inimesele, kuid ühel hetkel otsustas ta minna oma teed ja otsida iseennast ülesse. Kute Blackson raamatu „You Are The One“ autor.