Esinemishirm ja ärevus – kas olete tuttavad?

Maailmas on väga palju esinemishirmu uuringuid läbi viidud ja leitud, et esinemishirm on üks enamlevinumaid kartusi. Teiste ette minek tundub paljude jaoks lihtsalt nii ärevust tekitav.Coach`ina puutun tihti kokku inimeste hirmudega. Üks sagedasem, millega maadeldakse, on esinemisega kaasnev hirm ja ärevus. Istudes kohvikus ja artiklit kirjutades juhtusin nägema mitmeid tuttavaid. Teemakohaselt uurin koheselt ka neilt, mis sõnaga esinemine kõigepealt pähe turgatab – enamikul on selleks ärevus. Lisandub veel ebamugavustunne, motivatsioonipuudus, lavakramp, närvikadu, käte värin, südar 😉.


Esinemine suurte kogemustega ettevõtte juhi jaoks on lihtsalt ebamugav, kuna talle ei meeldi juba loomu poolest esineda. Sellega kaasneb nii palju asju, mis sunnivad mugavustsoonist väljuma. Ta mainib veel ka motivatsioonipuudust, mis ilmselt on kõrgelennuliste eesmärkidega inimeste jaoks üks käivitav jõud mistahes tegevuse alustamise eel. Ei ole tal laike ega tuntust vaja, sekeldamine ettekande koostamise ja muu säärasega on samuti eemaletõukav. Kui saab, siis lükkab selle alati kellegi teise õlule.


Teise, keskastme juhi jaoks, ilmub hirm mõtetesse kohe, kui võimalikust esinemisest kuuleb. Näiteks peab ta iga kuu 50 uue töötaja ette astuma, tegema lihtsa sissejuhatuse päevakava kohta ning kuust kuusse korduvat informatsiooni tutvustama. Tema jaoks on ärevus kõige suurem enne sõnavõtmist, juba paar päeva varem, hakkab sees keerama. Esinemispäeva hommikul tuleb ette nii kõhulahtisust kui ka südamepekslemist. Huvitaval kombel kaob aga hirm kohe, kui ta inimeste ette astub. Ta isegi naudib esinemist ja teiste ees rääkimist.


Kartust ei tekita vaid esinemine. Mõne jaoks on ka koosolekul arvamuse avaldamine juba üle jõu käiv pingutus. Sage neelatamine, punastamine, laigud kaelal, käte higistamine ning hääle värin kaasnevad paari lause ütlemisega justkui automaatselt.


Kui lihtne oli sinul oma lõputööd kaitsta? Ülikooliajast mäletan, et paljudel tõusid ihukarvad püsti juba mõttest, et peavad komisjoni ette astuma, kaasa arvatud mul endal. Valmistasin väga põhjalikult ette, harjutasin tunde, kuid kaitsmise päeva hommikul olid seedehäired platsis ning püüdsin võimalikult vähe kogeleda. Kõige rohkem kartsin, et punastan, unustan olulisest rääkida ning ei oska vastata komisjoni küsimustele.


Kliendi jutust on välja tulnud, et esinemisel tekkinud tühisest ilmingust nagu kerge käte värin, on tal arenenud foobia. Paraku pärsib see mitte ainult esinemist, aga halvab teisigi eluvaldkondi. Näiteks on too inimene hakanud vältima näost-näkku kohtumisi potentsiaalsete klientidega, sest nähes tema „tõsist puudust“, arvab ta, et see saab määravaks ka temalt teenuse ostmisel. Nii ei juhi inimene ise enam oma elu, vaid seda teeb hirm.