Ideest teostuseni – kodumaise rõivabrändi UME lugu

Kas usud, et ühe coaching`u sessiooni tulemusel võib sündida uus bränd? Just nii juhtus UMEga – ideest teostuseni kulus vaid 5-nädalat. Loe kuidas!

Kohtusin luksuslike hommikumantlite looja Marget Haugiga enne jõulukuud, kus ta peaaegu, et möödaminnes uuris oma idee kohta, mis on tal juba paar aastat peas tiksunud, aga pole mõttetasandilt kaugemale jõudnud. Selleks, et idee ei jääks lihtsalt üheks kohvitassi taga jutuajamiseks, uurisin, et kas ta sooviks coaching’ut arutamaks selle potentsiaali.


Tol korral me detailidesse ei laskunudki, vaid leppisime selleks eraldi aja kokku. Hoidsin ka oma uudishimu tagasi ega uurinud lähemalt, mis see siis on. Meie esimeseks coaching`u kohtumiseks oli ta saanud veelkord enda peas läbi mängida äriidee realistlikkuse.


Oma mõtte tutvustamist alustas Marget sellega, kuidas ta naudib hetki koduseinte vahel ja seda koduses ning naiselikus rõivastuses. Tema lemmikuteks on hommikumantlid või kimonod. Kuidas keegi nimetada soovib. Ta rääkis, et mõnuleb siidise kimono lummuses hommikukohviga ja veedab sedasi ka pikki nädalavahetuse hommikuid. Samuti, kui päevatöö tehtud, on just lemmik hommikumantel see, milles tunneb ta end kõige mugavamalt, naiselikuna ja hoituna.

Hea küll, idee olemas ja naiselik teema pealekauba, aga kuidas jõudis ta ideest teostuseni vaid viie nädalaga?

Siinkohal oli mitu kokkulangevust. Esiteks, Margetil oli selleks toetav turunduse ja reklaami taust. Ta teab, kuidas toodet müüa. Töötamine reklaamagentuurides Imagine ja Vatson & Vatson projektijuhina, lisaks ajakirjas Buduaar turundusjuhina, on andnud palju kogemusi. Praegu pakub ta lisaks ka turundusteenust oma ettevõtte Tähe Projektid OÜ kaudu.


Teiseks, ta valis toote turule toomiseks kõige sobilikuma aja, jõulud. Kaalul oli, kas kohe praegu või ootab järgmist sobivat aega launch’imiseks.


Ja kolmandaks, tal oli kirg moe, stiili ja mugavuse vastu. Marget ütleb, et tema tooted on mõeldud nendele naistele, kes väärtustavad oma naiselikkust ja kes saavad vastata „MINA“, kui neilt küsitakse "Kes on Sinu jaoks maailmas kõige tähtsam?"


Nii sai ühendatud olemasolevad kompetentsid ja kõik ülejäänud elemendid ning sündis kodumaine bränd UME. Idee juured olid kahe aastaga nii sügavale maasse kasvanud ja coach’ina valasin vaid veidi vett peale ning võrse sai kohe tärgata.


Alljärgnevalt saad lugeda Margeti lugu ja soovitusi neile, kelle peas samuti mõni äriidee tiksub.


Kuidas sa jõudsid ideeni hakata tegema hommikumantleid?


Olen tegelenud reklaami ja turundusega 25 aastat ja juba mitu aastat mõtlesin, et oleks tore oma oskuseid ja kogemusi ka enda toote või teenuse heaks rakendada. Lihtsalt polnud head mõtet, mida teha.


Kui me 2020. a kevadel kõik järsku koduseinte vahele jäime, tundus mulle, et ühtäkki pole midagi selga panna. Ma armastan hommikumantleid ja üldse mugavaid koduriideid. Tahtsin eristada hommiku- ja õhturõivastust tööriietest. Nii annab riiete vahetamine tööpäevale justkui raamid.Mul on kodus vähemalt 10 hommikumantlit, osa suveks, teised talveks, mõned spaa-reisiks, romantilisteks puhkudeks jne. Tavalised õueskäimise mantlidki on minu nõrk koht ja neidki ostan igal hooajal juurde. Võib öelda, et ma armastan üldse mantleid!


UME lugu algas kaudselt sellest, et minu kõige armsam hommikumantel, idamaine kimono, hakkas ära väsima. Mul on tore õmbleja, kes lubas sama lõike järgi uue teha, kui sobiva kanga leian.


Tõid välja, et oled juba pikemat aega hommikumantliideed peas keerutanud. Mis hoidis sind varem tagasi?


Ma teadsin, et mul on kõik oskused, et alustada oma brändi müüki ja turundamist. Ka oli mul idee rõivabrändist ja hea õmbleja. Puudus aga lüke tegutsema hakata, sest aega pole kunagi üle, pigem puudu. Kehtib aga vanasõna, et kes palju teeb, see palju jõuab!


Millist tuge oled saanud coach Teily Allasega kohtumistest?


Üks toetuspunkt oli kindlasti see, et sain oma idee ära rääkida neutraalsele inimesele. See on midagi muud kui kodus heietada, et mis oleks kui...

Meelde jäi ka üks küsimus meie esimeselt kohtumiselt: „Mis sul puudu on, et oma idee teostada?“ Sain aru, et mul on tegelikult KÕIK olemas.

Mõistsin, et just praegu on unikaalne võimalus uue asja alustamiseks ja ma ei kavatsenud seda võimalust käest lasta.


Millised on olnud seni kõige suuremad katsumused idee teostamisel?


Pean seda endiselt väga värskeks projektiks, tuleme välja alles oma teise kollektsiooniga, kui seda nii võib nimetada. Kokku on UME bränd olnud turul alles 2-3 kuud. Raske on see, et muud tööd ei ole ju vähem ja fookus võib vahepeal ära kaduda. Lisaks näen juba ette probleeme, mis lähiajal võivad tulla – kas UME on valmis kasvama? Loodan, et ma ei mõtle üle, aga sellest on ka hea Teilyga rääkida. Just meenubki, et ta soovitas meie viimasel kohtumisel väikeseid samme ja mitte kiirustada.


Mida sa soovitaksid neile, kel on samuti mõni äriidee peas tiksumas, aga pole veel teinud esimest sammu ideest teostuse suunas?


Soovitan rääkida sellest võimalikult paljude inimestega veendumaks, et ideel on jumet. Enne tegutsema hakkamist soovitan coaching’ut. Isegi siis, kui arvate, et teate, mida teha, arutage see coach`iga läbi. Uskumatu, kuidas see toob esile uued perspektiivid.


Kui aga ideed ei ole, aga tahaks midagi teha, siis tasub samuti coach`iga vestelda. Igaühel on mingi unistus või idee, aga kui see jääb ainult ajusagarate vahele, siis kaotate aega.


--


Marget on läbi oma brändi UME jõudnud ideest teostuseni, kuid need on alles esimesed sammud ning mul on hea meel, et saan teda toetada sel teekonnal. Meie kohtumised toimuvad kord viie-kuue nädala tagant. Uue toote või teenusega turule tulemine hõlmab enda alla palju pisiasju ja alustaval ettevõtjal tuleb alguses ise paljuski ära teha ning hoida ka fookus kõige olulisemal. Coach`ina innustan teda takka, kuid esitan ka raskeid küsimusi, et ettevõtluses olla kahe jalaga maapeal ning muuta idee majanduslikult kasulikuks. Õhinapõhiselt võib ka oma ideid teostada ning see annab väärtusliku kogemuse, kuid pikas perspektiivis ei ole see jätkusuutlik.


Hea lugeja, kui ka sinu peas on mõni idee tiksumas ning kahtled, kas sellest võiks kasvada äri välja või vajad tõuget, et jõuda ideest teostuseni, siis uuri lähemalt alustava ettevõtja „Mul on äriidee“ coaching`u kohta SIIT.