Kas sinu äriideel on lendu? Coach Teily Allas kogemuslugu

Karjääri-coaching`u käigus jõuame klientidega tihti oma ettevõtte rajamise mõtteni. Kuna olen ise ettevõtteid loonud, juhtinud ja müünud, siis saan enda kogemuste-teadmistega kliente aidata. Nii sündis uus teenus – „Alustava ettevõtja coaching“.

Foto: Helen Kattai Photographer

Ma ei tea, kas ettevõtlus on sünniga kaasa antud või arendatav, kuid minul jagub ettevõtlikkust kuhjaga. Juba esimestel kooliaastatel tahtsin osa võtta igasugustest võistlustest, kus oli vaja midagi meisterdada, tantsida või laulda. Ma isegi ei pidanud laulmisel viisi. Kui murdeeas vahetasin kooli, siis minu ettevõtlikkus rauges, sest mul oli raske uue keskkonnaga sobituda ja oma kohta leida. Välja see ei paistnud, sest loomult olen alati sõbralik olnud. Kui aga tekkis võimalus organiseerida rebaste pidu, kooli etendust või lõpuballi, siis olin kohe käpp. Mitte eesliinil, vaid taustajõuna.


Oma kahekümnendate alguses oli mul äriidee müüa kaubanduskettidele naturaalsest riidest kotte. Lasin riidekottide mudeleid isegi disainida ja müüsin laatadel, kuid päris poekettideni ei jõudnud. Küll käisin puuvilla tootvas tehases ära, aga edasiseks sammuks jäi miskit puudu. Põhipõhjus peitub ilmselt selles, et ma ei tahtnud seda äri üksi teha. Kellegagi koos oleks ju lihtsam. Laatadel müügiks jagus neid aastateks ja üks lehmalaiguline kotike peaks mul veel endiselt kuskil alles olema.


Järgmine ettevõtlussamm viis mind koolitusi vahendava online-ärini. Pakkusin ennast julgelt kolleegile äripartneriks ja mõni aeg hiljem sõlmisin esimese notariaalse tehingu. See oli huvitav aeg! Kõige enam meeldis mulle äriarenduse pool, kuigi palju tuli taluda tehnilist rutiini. Suurim saavutus oli kodulehe tegemine, mis köidab mind siiani. Tegelesin selle ettevõtmisega paralleelselt oma põhitööga, olles büroojuht-assistent ning pakkudes hobi korras ka karjäärinõustaja teenust. Tegime koostööd üle kahe aasta. Kui sain teise lapse, jõudsin tõdemuseni, et see tegevus mind enam ei köitnud ning müüsin oma osaluse.


Teise lapse sünniga sündis uus idee. Nimelt ei leidnud ma sobiva disainiga beebiraamatut, kuhu lisada lapsega seotud mälestusi. Ma ei teadnud tol hetkel midagi raamatu kirjastamisest, kuid mul oli julgustavaid toetajaid. Üks suunas ühe ja teine teise inimese juurde. Pisikese lapse kõrvalt tuli lugematuid tunde mõelda ja veeta ka magamata öid, kuid silmad särasid ja tegutsemistahe kannustas. Palju aitas kaasa, et mu laps oli väga leplik ja lasi kõiki beebiraamatu loomisega kaasnevaid toiminguid teha ja sai omale hüüdnimeks „Kullatükk!“


Jõudsin raamatu müügiga isegi laia maailma ning müüsin raamatut läbi Amazoni platvormi Ameerika, Inglismaa ja Kanada turgudel. Esimese beebiraamatuga toimetamise aega jäi ka kolmanda lapse ootus ja sünd. Mäletan hästi, kuidas viimast kuud tütart oodates, tegin raamatule tutvustava video, mida kasutada nii Eestis kui ka Amazoni platvormidel.


Tagantjärele tundub kõik väga lihtne, aga toona oli iga samm uus. Beebiraamatu sünni kohta saad lähemalt lugeda emmedeklubi artiklist.


Asjaajajast brändiloojani


Mõtlesin kolm aastat oma raamatubrändile nime, aga seda ei paistnud kuskilt tulevalt. Ühel hetkel hakkasin koostööd tegema beebikoolist tuttava emmega kes minu ideega hakkas nö siis kaasa lendama ning kellest sai minu äripartner. Esimesest beebiraamatust kasvas välja bränd Little URBY. Lisaks beebiraamatule tootsime väikelastele erinevaid tarbeesemeid, aga seda juba eristuvamal moel – partner tõi sisse keskkonnasõbraliku lähenemisviisi alates tootmisest kuni pakendamiseni.


Teily Allas_Foto_Ekspress Meedia, Ilmar Saabas_Pere ja Kodu
Foto: Ekspress Meedia, Ilmar Saabas_Pere ja Kodu

Kuigi ma müüsin enda loodud idee peagi maha, siis tunnen siiani uhkust selle üle – Little URBY. See tuleneb sõnadest „little“ ehk väike, „urban“ ehk linn ja „baby“ beebi ehk väike linnabeebi. Nime kohta saad soovi korral lugeda lähemalt SIIT ja meie tegemistest SIIT.


Kui vaatan oma varasemat töö- ja ettevõtluskogemust, siis just minu asjaajamisoskus on kõrget vilja kandnud. Suudan teha pikalt neid väikseid rutiinseid tegevusi, mille peale nii mõnigi nina kirtsutaks. Olen muideks ka paberitega juhiabi :-), lisaks psühholoogia bakalaureusele ning organisatsioonikäitumise magistrile.


Minu senine ettevõtluskogemus on õpetanud, selleks, et maailmas läbi lüüa, läheb vaja ennekõike tegutsemistahet, suhtlemis- ja kontaktivõrgustiku loomise oskust ning usku iseendasse, et ma saan hakkama. Sel teel toetajad on olulised ja minu tugiisikuks on olnud elukaaslane, kes on ühtlasi aidanud mind kontaktide leidmisel või pakkunud võimalusi kitsaskohtades.


Ettevõtluskogemus on minu jaoks hindamatu ja tänu sellele leidsin ka oma KIRE, mida nüüd saan pakkuda coaching´u teenusena. Kogemus ütleb ka seda, et üksi saab suurepäraselt hakkama, kuid toetav taustajõud paneb tiivad lendama.


Tihti tulevad karjääri-coaching’usse kliendid, kes räägivad, et tahaksid ka mingit oma asja ajada, kuid neid AGASID on nii palju õhus. Igasugune ettevõtluspraktika tuleb ühel või teisel viisil kasuks, kuid kõiki ämbreid ei pea siiski ise kolistama. Nii sündis minu ettevõtluskogemusest ja coaching’u klientide positiivsest tagasisidest uus teenus – "Alustava ettevõtja coaching", mille leiad "Mul on äriidee" nime alt. Sellesse teenusesse põimisin konsultatsiooni, coachingu ja ajurünnaku elemendid, et aidata jõuda kiirelt selgusele, kas sinu peas kummitaval ideel on pinnast kasvamiseks.


Tänu oma kogemusele saan esitada õigeid küsimusi, mis panevad kliente plusse ja miinuseid kaaluma ning mõtlema, kas astuda samm edasi tundmatusse või jääb õhinast tõelise ettevõtte sünnini veel pisut puudu.


Ka minul on olnud kahtlusi, kõhklusi, sisemisi võitlusi, ebaõnnestumisi ja nendest võiksin siin veel kümme lehte kirjutada. Kui sinul on äriidee, aga oled jäänud kahtlema, kas minna sellega edasi või mitte, siis kindlasti ära loobu enne, kui sa pole sellest kellelegi rääkinud ja arutanud. Kasuta julgelt ka kõrvalist abi, kes on sinu ja idee osas neutraalne ja annab objektiivset tagasisidet.


Follow your dreams - olen hea meelega sulle toeks! Coach Teily Allas