Keel, mida pean õppima terve elu2019. aasta meie armsale kodumaale tähendab emakeele juubeli aastat, millega väärtustatakse eesti keelt aasta vältel arvukate sündmuste ja tegevustega.


Pesidendi Kersti Kaljulaid aastavahetuse kõnes jäi kõlama sõna “salakeel” kui juhatas sisse eesti keele aastat. Ta pidas selle all silmas seda, et võrreldes maailmaga on meid vähe ja seda mõistab vaid miljon inimest ning meie kohustus on selle eest hoolt kanda.


Huvitav oleks tajuda, kuidas eesti keel teiste jaoks kõlab. Kas sama kummaliselt nagu minule Poola või Taani keel. Ütlemata raske see meie emakeel siiski on ja olen elus selle õppimise ja kasutamisega palju vaeva näinud ja näen ka praegu.


Juba kooliajast mäletan, et tardusin kui tuli kirjutada esse või kirjand. Mõte jooksis kinni ainuüksi selle ees, et kohustus on kirjutada mingisugust ümmargust teksti kolm viis lehte. Suutsin vaevu ühe lehe kokku saada. Mulle ei meenu ka info, kuidas üldse lõpukirjandi valmis sain, mis selle tulemus oli, rääkimata kirjandi teemast. Täielik must auk.


Pean tunnistama, et ega mu eesti ja kirjanduse ainete hinded kõige paremad polnud. Kolmed, neljad. Samuti oli igasugune kohustusliku kirjanduse lugemine vastu näidustatud. Endale tundus, et loen nii aeglaselt ja ei tahtnud alustadagi. Kirjanduse tunnid, kus pidi kirjutama raamatu sisust ja vastama küsimustele sain tehtud vaid nii, et sirvisin raamatu läbi ja uurisin teistelt, milline oli sisu kokkuvõte ja olulisemate tegelaste nimed.

Väga efektiivse inimese 7 harjumust

Peale keskkooli avastasin lugemise võlu läbi psühholoogiliste raamatute. Iga loetud raamat hakkas nii meeldima, et tegin neist kokkuvõtteid A4 kaustikutesse. Siinkohal meenus, et olen teinud kokkuvõtte raamatust „Väga efektiivse inimese 7 harjumust“. Nüüd ma kirjutan neid kokkuvõtteid arvutisse ja esimese avaldasin ka blogis – „Pistke nahka see konn“.


Hoolimata sellest, et meie salakeel on minule suureks väljakutseks, millega pistan rinda siiani. Ja mul pole loomupärast annet hästi kirjutada ja see ei tule mul kergelt, vaid läbi pingutuse. On hästi kirjutamine emakeeles asi, mida ma väga tahan teha nii, et minu tekstid oleksid sujuvad, sisukad ja lugejatele hea lugemisaine.


Mõnel tuleb kirjutamine paremini välja kui teisel ning mõni peab lihtsalt rohkem pingutama nagu näiteks mina. Tekstide kirjutamise teenust saab ka osta osavalt sulesepalt, kuid see on oskus, mida tahan arendada ning usun, et nii on tekstid ehedamad ja minu mõte ei lähe kaotsi. Tahan ise enda mõtteid väljendada ja teisi inspireerida.


Sel aastal soovin rohkem kirjutada kui varasemalt ning usun, et emakeele juubeli aasta aitab sellele kaasa. See on minu viis anda oma panus eesti keele aastale, sellest lugu pidades, õppides ja arendades.


Kui keegi soovib aidata kaasa minu keelelisele arengule, siis võta ühendust meili teel ;).