Kontoritöötajast fotograafiks - kliendi lugu fotograaf Helen Kattaiga

Fotograaf Helen Kattai jõudis coaching´usse, kui tal tekkis igapäevatöös kahtlus, et kas ta teeb ikka õiget asja. Lisaks soov jagada tööprotsessides ette tulnud küsimusi-arenguid sõbrannade asemel professionaalse coach´iga.


Esimesel kolmel seansil oli fookuses Heleni karjäär ja tegime karjääri-coaching`ule omaseid harjutusi. Hiljem liikusime sujuvalt edasi coaching`u meetodi kasutamise juurde.

Millised meie coaching`u seansid välja nägid:

  • Kaardistasime mind map meetodil erialad, mida Helen on kaalunud õppima minna, kas kooli või kursustele.

  • Arutasime läbi ametid, mida võiks fotograafitöö asemel või selle kõrvalt teha ning millist tüüpi tööd ta üldse teha tahaks.

  • Viisime läbi harjutuse, mis on tema jaoks töös kõige tähtsam ning arutasime, millistes töökohtades need väärtused oleksid esindatud.

  • Harutasime lahti, mille üle Helen kõige enam „muretseb“ ning vaatasime tõtt sisemiste takistustega.

  • Coaching`u etapis tegelesime konkreetsete küsimustega tema töös. Vaatasime, mis tema jaoks loob kõige suuremat väärtust, kaardistasime uusi võimalusi, koostasime tegevusplaane, seadsime mõõdikuid tulemuste hindamiseks ja ajalisi eesmärke tegevuste elluviimiseks.

Sel viisil olen saanud kõige paremini toetada Helenit tema eesmärkide saavutamisel.

Helen on kliendina olnud avatud ja siiras. Temas on väga palju potentsiaali oma töö väga hästi tegemiseks ning erinevate võimaluste ellu viimiseks. Seda on toetanud tema lahendustele orienteeritud mõttelaad.


Coach'ina olen aidanud ja julgustanud ideid ning erinevaid vaatenurki vormida konkreetseks plaaniks. Lisanud tema mõtetele ettepanekuid-tähelepanekuid, et võimaluste spekter oleks veelgi laiem kui enne kohtumist. Kokku kohtusime Heleniga seitsmel korral, tulevikus on veel kaks seanssi plaanis. Ikka selleks, et head ideed saaks ellu viidud ja coaching`u läbijal oleks motivatsioon ajalistest kokkulepetest kinni pidada.

Coaching on protsess, kus klient avab oma soovid, eesmärgid, kahtlused ja mina peegeldan need talle tagasi. Tänu sellele rulluvad lahti olulisemad teemad, millele keskenduda.

Püsiklientide puhul olen coaching`u meetodi kasutamisel märganud, et nad saavad endale tööriistad, kuidas iseseisvalt edukalt eesmärke seada, tegevusplaane luua ja saavutada mõõdetavaid tulemusi. Nii läks ka Heleniga. Ootan põnevusega, milliseid kõrgusi ta meie järgmisteks kohtumisteks on vallutanud.

Helen: "Coaching tõi selgust ja enesekindlust"

Loe lähemalt intervjuud Heleniga, kus ta räägib, millist kasu ta sai nii isiklikus plaanis kui ka töises vaates.


Kuidas sa jõudsid fotograafiameti juurde ja mida sa enne seda tegid?

Fotograafiametini jõudsin tänu oma hobi/huvi tõttu fotograafia vastu. Minus on väikesest peale olnud huvi ja soov visualiseerida nähtut ja kogetut paberil või filmilindil. Enne seda töötasin umbes 15 aastat kontoris – olin peadpidi paberites ja lepingutes ja tegin müügitööd. Selle kõrvalt olen aga alati harrastanud ka pildistamist.  Alul tegin seda hobi korras nii palju, kui vaba aega töö kõrvalt jäi. Mingil hetkel kujunes hobist minu teine töö, tekkisid kliendid ja tasustatud pildistamised.


Oled teinud karjääris kannapöörde, tulnud turvaliselt ametikohalt ära loomingulise ja vaba graafikuga tööle. Kui pikalt sa kaalusid otsust teha muudatus oma karjääris? Kuidas see protsess välja nägi? Rabasin mitmel rindel umbes 8-9 aastat, kuni lõpuks kasvas see kõik üle pea. Hakkasin mõtlema, et kui ma tahan midagi väga hästi teha, siis pean pühenduma ühele asjale. Paar aastat tagasi tegin kontoritööga lõpparve ja jätkasin pulmafotograafina. Lisaks pildistasin peresid ning aastatega olen oma portfooliot veelgi laiendanud. Olen oma otsusega ülirahul! Teen nüüd seda, mis on minu suurim kirg. Ja ühtlasi on see otsus andnud mulle võimaluse ka oma perele ja kodule pühenduda, milleks mul kahe töökoha kõrvalt aega ei jätkunud.


Millal sa tundsid, et vajad coach`i, karjäärialast nõu või lihtsalt kedagi, kellega oma kõhklusi ja küsimusi arutada?

Fotograafina tegutsedes on raske olnud see, et tegutsen kogu aeg valdavalt üksinda. Oma suureks imestuseks avastasin, et vajan töökollektiivi ja töökohta, kuhu iga päev sammud rutiinselt seada. Seetõttu on ajal, mil pildistamisi vähem, tärganud minus kahtlus, kas teen ikkagi õiget asja. Nende kahtluste tõttu ja teisalt ka soovist jagada oma ettevõttega seotud teemasid kellegagi, jõudsin ma coaching`uni ning kohtusin Teilyga.

Millised sinu kohtumised coach Teily Allasega välja nägid?

Kohtumiste käigus süüvisin nii endasse kui ka keskendusime minu igapäevase töö sisule ja protsesside loomisele. Sain Teilyle  rääkida kõigist oma ideedest, ta aitas mul neid kaardistada ja suunata. Fotograafina töötan mitmes ametis. Olen nii müügimees, turundaja, kujundaja, raamatupidaja ja kõige lõpuks fotograaf. Minu graafik on üks korralik virr-varr, ja tõsi, ma pole eriti hea oma tegevuste planeerimisel. Teily aitas mul seda segadust korda seada, prioriseerida tegevusi ja keskenduda kõige olulisemale.  

Karjääri-coaching`us on oluline roll ka eneseanalüüsil. Mida sa enda kohta teada said?


Mul on hea meel, et Teily suutis mind kohe esimesel korral panna endasse sügavamalt vaatama. Oskas küsida õiged küsimusi ja suunas mind leidma ise vastused oma küsimustele. Sain üsna kiirelt tagasi oma enesekindluse, et pean tegema seda, mida ma tõeliselt armastan – pildistamist. Teilyga kohtumistel olen õppinud uusi asju nii enda kohta, aga ka koostama tegevusplaane, et kõik oma ideed ja lubadused teoks saaks. Seetõttu olen väga uhke enda üle.

Milliseid muutusi märkasid enda juures nende kohtumiste käigus?

Tänu coach`ile olen saavutanud rahulolu iseendaga ja oma igapäevase eluga. Ühtlasi tunnen end nüüd enesekindlana ja tean kuidas edasi liikuda ning ületada raskused, mis tekivad üksikettevõtjana töötades. 

Soovitan coaching`ut kõigile, kes vajavad enesekindlust tegutsemiseks!

Kui soovid coaching`u abil ka oma ellu ja tegemistesse suuremat selgust tuua, siis võta minuga ühendust SIIN.

Fotograaf Helen Kattai fototeenuste ja imeliste piltidega saad tutvuda SIIN.