Kuidas emotsioonidega toime tulla?

Igapäevaselt tajume väga palju erinevaid emotsioone. Olgu selleks kurbus, rõõm, viha, ärritus. Mõnikord jääme neisse kinni ja emotsioonid hakkavad oma elu elama. Kuidas nendega toime tulla, et emotsioonid söönud ja lambad terved? 😊


Emotsioone on keerukas mõista, sest on nii mitmekihilised ja -tahulised. Ennekõike on emotsioon subjektiivne tundeelamus, see ei lähtu faktidest, vaid põhineb inimese arvamusel. Lisaks on see seotud meie organismi füsioloogilise eripäraga (näiteks miimika, poosid, hingamine, higistamine), aga ka meie käitumise ja tunnetusega. Need kõik mängivad rolli, kuidas me reageerime nii enda sisemistele kui ka välistele sündmustele.


Emotsiooni tajume või tunneme teatud tundena – rõõm, hirm, kurbus. Üldjuhul kipume neid lahterdama headeks ja halbadeks. Emotsioone vältima, et ei tunneks valu. Juhtima, et saaksime näiteks rohkem tunda naudingut või mitte tunda valu. Liigne kontrollimine aga paneb tundeid alla suruma, peitma, varjama.


Inglise keelses keeleruumis saab sõna "emotsioon" vaadelda kui "e-motion" ehk "Energy in Motions" ja mis tähendab energia liikumist. Emotsioon kui energia, mis paneb meid mingit moodi tundma, füüsiliselt tunnetama ja ka reageerima. Seega saame öelda, et igapäevaselt tajume emotsoone kui tunde tekitajatena ning need panevad meid teatud viisil käituma.


Igapäevaselt tajume emotsioone tunde tekitajana ning need panevad meid teatud viisil käituma.

Emotsioonid tulevad alati meie seest ja käivitajaks on hinnang, mille oma mõtetega anname hetkel toimuvale või tulevasele sündmusele. Isegi kui tundub, et emotsiooni käivitab miski väljastpoolt, näiteks keegi ütleb meile kehvasti, meid jäetakse millestki ilma või eeldame, mis juhtub homsel koosolekul/esinemisel, on meie reageering siiski meie seest tulev hinnang antud sündmusele.


Emotsioone ei saa juhtida!


Selleks, et peatada emotsioonidega kaasnev lõputu hinnangute andmine ja reageerimine, tasub nendega hoopis sõbraks saada ning õppida neid aktsepteerima.


Emotsioonide aktsepteerimine on üks viis, kuidas õppida emotsioone vastu võtma sellistena nagu need on. Ennekõike puudutab see just negatiivseid emotsioone, mida kipume vältima, vaigistama või kuidagi moodi juhtima. Kui tunneme end hästi ja rõõmsalt, ei tule meil kordagi pähe neist vabaneda. Küll aga püüame hirmu, viha, kurbust, pettumust, tülpimust, süütunnet või lihtsalt paha tuju alla suruda, kui need meis esile tulevad.

Ükski emotsioon ei kesta üle 90 sekundi.

Teadlased on leidnud, et ükski emotsioon ei kesta üle 90 sekundi, kui inimene seda ise oma mõtetega üleval ei hoia. Selleks, et emotsioone õppida aktsepteerima, on vaja lihtsalt lubada neil olla sellistena nagu nad on. Lasta emotsioonil loomulikult pinnale tõusta, neid siis kogeda ja minna lasta. Loomulikus olekus emotsioonid tõusevad, jõuavad tippu ja vaibuvad. Kui lasta emotsioonil see tsükkel läbi teha ilma hinnanguid andmata, saame kogeda, et emotsioonid tulevad ja lähevad ning meil ei ole vaja enam iga kord reageerida.


Kõige tähtsam on teada, et tegelikult ei saa emotsioone juhtida. Sa tajud oma emotsiooni alles siis, kui emotsioon on juba pinnale tulnud. Neid on küll võimalik reguleerida nii ennetavate (nt mindfullness, meditatsioon) tegevustega kui tagantjärele analüüsides (kas mõtted, mis emotsiooni käivitasid olid sündmusele kohased või pigem irratsionaalsed ning kas ma võiks sellises olukorras või sellistes olukordadest mõelda teisiti). Juhtida saad vaid oma tähelepanu ja suhtumist. Emotsioone aktsepteerides saad pinnale tulnud tundepuhangu vastu võtta nii nagu see on, ilma et peaksid reageerima. See on lugupidav, aktsepteeriv, sõbralik suhtumine emotsiooni. Tähelepanu saad suunata hingamisele ja kehale (püüdes lõdvestuda).


Lihtne harjutus!


Selleks, et õppida oma emotsioone vastu võtma sellistena nagu nad on ja neid aktsepteerida, võid harjutada lihtsat 3-sammulist kava:

1. Märka emotsiooni ja võta vastu – ära anna hinnanguid.

2. Lase emotsioonil olla ja ütle endale: „See on OK, et praegu nii tunnen ja ma võtan selle tunde vastu“.

3. Tunneta, kus emotsioon sinu kehas asub – hinga ja lõdvestu.


Harjutuse tegemisel on oluline teada, mida iga sammu juures arvestada.

Esmalt võta mõni hetk ja märka emotsiooni. Ära hakka emotsiooni ära ajama,

eitama, vastu töötama, alla suruma. Samuti ära anna hinnanguid, kas see on

hea või halb emotsioon. Lihtsalt võta emotsioon vastu.

Teiseks lase emotsioonil olla ja ütle endale näiteks: „See on OK, et praegu nii tunnen ja ma

võtan selle tunde vastu“ (kohada soovi korral just endale sobivamaks). See lause muudab su sisekõne ning suunab selle soovimatu emotsioonisse sõbraliku ja lugupidava suhtumise poole. Kui lased emotsioonil olla, siis sa ei osuta enam vastupanu. Kui osutad vastupanu, muutub emotsioon suuremaks. Seda rohkem haiget teed iseendale ja seda sügavamale tunde surud ning seda kauem see kestab. Kui lased emotsioonil lihtsalt olla, hakkad taipama, et emotsioon on energia ja märkad, et emotsioon tuleb ja läheb.


Kolmandaks tunneta, kus emotsioon sinu kehas asub ja lõdvesta see piirkond. Kuna emotsioon ei ole mõte, vaid tunne, mis tekitab mingit liikumist, siis füüsilisel tasandil avaldub

see meie kehas. Tuvasta see koht oma kehas ning lõdvesta vastav piirkond. See võib olla mingi kergem aisting või hoopis surve tundmus, pinge või füüsiline valu. Näiteks tunned emotsiooni kõhus või kerget survet rinnus, siis ütle endale „lõdvestun ja hingan“. Tee sügav hingamine sisse-välja ja ütle sellele kehaosale „rahune-lõdvestu“. Lõdvestu füüsiliselt nii palju kui suudad. See aitab emotsioonil minna. Mäletad, emotsioon tõuseb, saavutab tipu ja vaibub. Hingamine aitab sellest tsüklist kiiremini läbi minna, ilma et tekiks vajadus end emotsiooniga samastuda või enda sisse võtta. Veel vähem tekib vajadus reageerida.


Emotsioonid ei ole head ega halvad. Võime tunda viha või kurbust, kuid see on mööduv.

Emotsioonid on meie elu lahutamatud osad ja emotsiood ei ole head ega halvad. Võime tunda viha või kurbust, kuid see möödub. Samuti võime tunda rõõmu või elevust, siis ka see on möödub. Probleemiks muutuvad emotsioonid kui jääme neisse kinni ja laseme neil oma elu mõjutada. Selleks et mitte lasta emotsioonidel oma elu juhtida, alusta nendega sõprussuhet ehk õpi neid aktsepteerima nagu nad on.Kasutatud allikad:

- Raamat "Emotsioonide alkeemia", autor Kaia-Kaire Hunt, Pilgrim 2018

- Raamat "Valgus tunneli lõpus", autorid Kevin Billett, Brandon Bays, Pilgrim 2018

- Mindvally e-kursus "7 days to happiness, Kristina Mand-Lakhiani, 2021

- TÜ e-kursus "Sissejuhtatus psühholoogiasse. Emotsioonid", 2021