Paku töö kaotajale tuge koondamisnõustamisega!


Kõike võib tahta, karta ja loota. Seda, mis tuleb – mitte keegi ei oota.

Betti Alveri ammu kirjutatud luuleread kõnetavad ka täna, kui töökoha kaotus on paljusid inimesi tabanud otsekui välk selgest taevast. Vaatamata kõigele, tuleb kriisisituatsioonis hakkama saada, vajadusel ka abi küsida.


Kui ettevõttes toimub koondamine, siis oleks väga hea, kui kõigile töötajatele räägitaks, mida see psühholoogiliselt endaga kaasa toob. Lähedastelegi kuluks samasugune info ära, sest siis ei tekitaks ootamatult käituv pereliige neiski nii tugevaid tundeid.


Tiina Naarits-Linn tõdeb artiklis „Firmad, kes kaasavad kriisinõustajad, on kvaliteedimärgiga“, et inimeste üldine kriisiteadlikkus on väga oluline – mõista näiteks, et esimeses kriisietapis võib inimene unustada, erinevaid asju oma peas sassi ajada, ebatavaliselt käituda ning kogeda ka imelikke füüsilisi reaktsioone. See kõik on normaalne ja möödub ajaga.


Nii nagu õnnetus ei hüüa tulles, ei hüüa ka koondamine. See tabab alati väga ootamatult ja tekitab elus paraja kaose. Olen ka ise koondamise aastaid tagasi üsna valusalt üle elanud. Tol hetkel ei olnud Eestis suuri koondamislaineid ning teade tuli šokina. Isegi kui mõistusega sain aru, et see on paratamatu, jäi mõru maitse suhu veel aastateks. Kõige laastavamalt mõjutas see enesehinnangut, sest ma tundsin piinlikkust ja häbi. Peast käis läbi sellises situatsioonis olijale väga tavapärane mõte: mida teised minust arvavad. Kuigi ma ei olnud selle töökohaga rahul ja otsisin uut tööd, tekkis viha, pettumus ja alandustunne sellest hoolimata.


Pidin iseendaga tööd tegema, et juhtunust välja tulla, end taas leida ja enesekindlalt edasi minna. Valus kogemus on andnud väärtusliku õppetunni ja nüüd oskan karjäärinõustajana paremini mõista ja toetada oma kliente, kes samuti töö koondamise tõttu kaotanud.


Töö võtab meie elust suure tüki, paljuski seome oma identiteedi sellega.

Mida sügavam on kogemus, seda rohkem on sellest õppida nii iseenda kui ka elu kohta. Töö võtab meie elust suure tüki, paljuski seome oma identiteedi sellega. Nii ei maksa imestada, kui tagajärjeks võib olla tunne, et meid ei koondatud üksnes töölt, vaid elust üldse.

Koondatav vajab mõistmist ja hoolimist


Inimesed on erinevad ja võtavad juhtunut enda hetkeseisust lähtuvaltki erinevalt. Kriis ei murra kõiki, välist abi võib vajada 5-10%. See ei tähenda, et ülejäänud on nii tugevad, vaid nad on sellel eluetapil piirsituatsiooniks paremini valmis. Näiteks on mul lugu ühest koondatavast, kes oli ettevõttes töötanud kaks aastat ning mõistnud, et ei ettevõtte väärtused, töö iseloom ning meeskond ei sobitunud temaga mitte üks raas. Samas oli ta kohusetundlik ja andis endast parima, ülemuseltki kuulis vaid kiidusõnu. Paraku tuli majandustulemuste kehva seisu tõttu tema ametikoht koondada ning kui ta koondamisteate sai, pidi heameelt ülemuse eest lausa varjama. Tema kasuks rääkis hea finantsolukord (kuue kuu palk tagavaraks), toetav pere, hea kogemuste-teadmiste pagas, stabiilne emotsionaalne seisund, saabuv suvi.


Mis on töö kaotanud inimese jaoks üldjuhul kõige tähtsam? Enamik inimesi soovib, et neid kuulataks ära ja neid mõistetaks. Siinkohal on enim kasu aktiivsest kuulamisest – peegeldad inimesele tagasi tema tundeid, mitte ei hakka kohe tööportaalist pakkumisi ette lugema. Kõiksugu hinnangud ja hoiatavad näited on samuti tark endale hoida. Lisaks on tähtis jälgida, et inimene ei hakkaks kiirelt impulsiivseid otsuseid tegema, stiilis – saadan kohe täna CV kohaliku kaupluse koristaja ametikohale, kui pole selliseks tööks ei eeldusi ega seda toeta ka praegune positsioon.


Tee teisele seda, mida sa ise sellises olukorras tahaksid, et sulle tehtaks.

Alati toimiv nõu on olla koondatud lähedase jaoks kohal. Proovida iga keharakuga toetada, hoolida ja mõista. Mitte jätta inimest järgnevatel nädalatel üksi, pakkuda tegevust, näiteks kutsuda ta metsa jalutama, seenele-marjule, aidata tööotsingutel. Ehk tee teisele seda, mida sa ise sellises olukorras tahaksid, et sulle tehtaks.


Üle öö muutust ei toimu. Inimene õpib olukorraga kohanema ja tuleb sellest üldjuhul välja. Kui aga surve uue töö leidmiseks on väga suur, puudub lähikondsete oskus toetada ning tööturul toimuvast puudub igasugune teadmine, sest kandideerimine jäi aastate taha, on välise abi kaasamine igati teretulnud.


Koondamisnõustamine on selleks sobiv teenus, kus esmalt aidatakse inimesel olukorraga kohaneda, seejärel liigutakse vastavalt valmisolekule edasi tema tugevuste, oskuste, võimalike töökohtade kaardistamisele. Koondamisnõustaja vaatab üle kandideerimise dokumendid (cv, kaaskiri), aitab tööotsijat intervjuuks ette valmistada ning jagab juhtnööre, kuidas end värbajale meeldejäävalt esitleda.


Kui sind on koondatud, siis tutvu ka minu artikliga „Vali koondamisnõustamine, kui oled kaotanud töö“ ning saad teada, mida koondamisnõustamine endast kujutab.