Raamatu kokkuvõte: Pistke nahka see konn


Kõik siin elus on õpitav! Võid õppida avalikult esinema, kümne sõrmega kirjutama, keeli. Koolitada end arvuti asjatundjaks või suurepäraseks läbirääkijaks või supermüügimeheks(naiseks). Kõiki neid oskusi võid omandada, kui oled nii otsustanud ja selle endale PRIORITEEDIKS muutnud.


Sellest raamatust „Pistke nahka see konn“ rääkis mulle 2011-dal aastal tegevjuht, kes poolteist kuud hiljem mind koondas. Mingil põhjusel laenutasin raamatu 2017-dal ja kuigi raamat ilmus 2003, leidsin sellest ajatuid tõdesid, mida teiega soovin jagada.


Raamat on mind nii paljuski inspireerinud. Olen saanud ainest Facebookis postitusteks, aidanud karjäärcoachingu töös ning tegin ka kokkuvõtte parimatest teemadest, mida alljärgnevalt lugeda saab.


Kui soovid elus saavutada suuri eesmärke, soovitan lugeda ja hakata planeerima oma tegevusi, prioriteete seadma, valima välja kõige tähtsama tegevuse. Mis kõige tähtsam, tegema konkreetseid tegevusi eesmärgi suunas.


Raamat: Pistke nahka see konn. Brian Tracy 2003


7 sammu meetod


Eesmärkide seadmiseks ja saavutamiseks on olemas lihtne seitsme sammuline meetod.

 1. Esimene samm: otsusta, mida sa täpselt tahad. Kui tahad praeguses töökohas saavutada suuremaid eesmärke, siis vaata oma tööülesanded üle. Aruta koos oma otsese juhi või ülemusega läbi, mida sinult oodatakse, kuidas sa võiksid saavutada suuremaid eesmärke. Selge arusaam sellest, mida sinult oodatakse ning millised tegevused aitavad sinu saavutusvajadusele kaasa, on teejuhis soovitud suunal liikumiseks.

 2. Teine samm: pane oma otsused kirja. Otsuste kirja panemine ja läbi kirjutamine toob need veel rohkem nähtavamale, muutub selgemaks ja saavutatavaks. Kui kirja ei pane, siis jääb sinu soov või siht pelgalt sooviks või fantaasiamänguks.

 3. Kolmas samm: sea sihi saavutamiseks tähtaeg. Siht või otsus, mis pole seotud tähtajaga, ei ole praktiline. Kui puudub kindel tähtaeg koos selgelt täitmiseks määratud või võetud ülesandega, on loomulik, et hakatakse venitama ja asi võib jääda lõpetamata sooviks.

 4. Neljas samm: koosta nimekiri kõigest, mis sul enda arvates tuleb sihi saavutamiseks ära teha. Täienda nimekirja kõikvõimalike tegevustega, mis kõik tegema peaks. Selline nimekiri annab eesmärgile silmnähtava ja realistliku kuju. See on teerada, mille järgi käia.

 5. Viies samm: muuda nimekiri tegevuskavaks. Reasta nimekiri tähtsuse järjekorda ehk sea prioriteedid. Võta aega ja otsusta, mis on vaja kohe teha ja mis võib jääda hilisemaks. Kirjalikult formuleeritud eesmärgi ja liigendatud tegevuskavaga oled palju tulemuslikum ja efektiivsem võrreldes mõne teisega, kelle eesmärk eksisteerib vaid tema mõttes.

 6. Kuues samm: hakka plaani otsekohe ellu viima. Tee midagi. Ükskõik mida. Alusta tegevusega. Ilma tegevuseta tegevuskava on mõtetu. Igasuguse edu saavutamiseks on kõige tähtsam asja elluviimine.

 7. Seitsmes samm: võta kindlalt eesmärgiks teha iga päev midagi, mis sind suure eesmärgi täitmisele lähemale viib. Võta sellised teod päevaplaani. Loe iga päev läbi oma valdkonnas teatud arv lehekülgi. Helista kindel arv kordi päeva võtme isikutele või potentsiaalsetele klientidele. Tee kindla aja jooksul füüsilisi harjutusi või õpi pähe teatud hulk võõrkeelseid sõnu.

JA NÜÜD START


Võta paber ja pliiats ning pane kirja vähemalt 10 eesmärki, mida tahad järgmise aasta jooksul saavutada.

 • Kirjuta need ülesse nii, nagu oleks aasta juba möödas ja eesmärgid on tegelikkuseks saanud.

 • Kasuta olevikuvormi ja positiivset sõnastust ning kirjuta MINA vormis.

Näiteks: minu kuus sissetulek on ... eurot, töötan x ametikohal, minu ametinimetus on ..., käin ..x nädalas trennis, käin x nimelises koolis.

Nüüd vali välja ÜKS, mille täitmine avaldaks sinu elule kõige suuremat positiivset mõju. Ükskõik, milline see eesmärk ka ei oleks, kirjuta välja eraldi lehele ja vii läbi seitsme sammu meetod.


Planeeri igat oma tööpäeva


Selleks, et suuri eesmärke saavutada on need vaja jagada osadeks ehk väikesteks ülesanneteks. Kui sul on selge päevakava, siis seda lihtsama ja kiirema ajaga jõuad soovitud tulemusteni.


Minu isiklik kogemus on, et kõige paremini töötab see, kui eelmine päev on järgmise päeva plaan paigas. Nädala plaane teen üldjuhul pühapäeviti.


Kirjutasin ühes oma Facebooki postituses, et planeerimine on lihtne ning toon ka antud artiklis selle teksti eraldi välja.


Planeerimine on tegelikult üsna lihtne. Selleks on vaja ainult paberilehte ja pliiatsit!

Alusta sellest, et võtad paberi ja paned kirja, mis vajab tegemist. Seejärel vaata list üle ning lisa tegevustele tähtsuse järjekord numbritega. Number ühega määra kõige tähtsam tegevus, millega on kõige kiirem. Number kahega tähtis tegevus, mida teed peale seda, jne. Kui numbrid taga, siis kas kirjuta list ümber alustades number ühest või hakka kohe tegutsema.


Planeerimise harjumuse juurutamiseks alusta kohe või täna õhtul!

🕐 Kõige parem ongi kirja panna õhtul järgimise päeva tegemised ja vaadata üle kogu nädal. Uut töönädalat on hea planeerida reedel peale lõunat, et võtta nädala teemad kokku või pühapäeval. Vaata üle ka kuu ning pikem plaan, kui on mingi tähtajaline projekt ootamas.

Kui sul on väga kiire periood ja töised tegemised kuhjuvad üksteise otsa, siis alusta KOHE kõikide kiireloomuliste tegevuste listi koostamisest ning prioriteetide seadmisest. See võib tunduda ajakuluna aga kui oled tegevused kirja saanud ja määranud need tähtsuse järjekorda, siis tegelikult saavad asjad kiiremini tehtud. Uut energiat annab ka see, kui saad hakata listist tegevusi maha kriipsutama.


Mida rohkem aega kulutad ees ootavatest töödest nimestiku koostamisele ja prioriteetide seadmisele, seda tõhusamalt ja efektiivsemalt Sa hiljem tegutsed.


Mina ise kasutan A5 kalendrit, kus ühel pool on nädal ja teisel pool vaba pind. Eraldi veel märkmiku ideede, koosolekute ja nendest tulevate tegevuste üleskirjutamiseks.

Harjutamine teeb meistriks!


Tänased tegevused = homsed tulemused


Aeg kulub ikka omasoodu!

Küsimus on vaid selles, kuidas sina seda kasutad ja kuhu tahad jõuda mööduvate nädalate, kuude, aastate jooksul. Ja kuhu välja jõuad, sõltub suuresti sellest, kui põhjalikult kaalutled tänaseid ja lühiajalisi eesmärke.

Selleks, et tänast aega tõhusalt kasutada, planeeri oma aega täna, homme. Sea pidevalt prioriteete, mis aitab sul teha valikuid ja otsuseid, milline on kõige tähtsam tegevus praegu, silmas pidades oma eesmärke.

Edukatel inimestel on selge tulevikunägemus. Nad mõtlevad viie, kümne ja kahekümne aasta võrra ette. Nad analüüsivad oma tänaseid valikuid ja käitumist ning kontrollivad, kas need sobivad nende kaugemate tulevikusihtidega.

Kui Sina oma töös selgelt ette kujutad, mis sinule pikemas perspektiivis tähtis on, muutub lühiajaliste prioriteetide seadmine lihtsamaks.


Keskendu tähtsamatele tulemusvaldkondadele


Kui teed tööd kellegi jaoks, siis selge on see, et sind on palgale võetud teatud kindalaste tulemuste saamiseks. Töötasu või palk, on tasu teatud hulga ja kvaliteediga töö eest, mida teiste inimeste tööga ühendades saab luua tooteid või teenuseid, mille eest kliendid on nõus maksma.

Iga töö saab jagada viieks kuni seitsmeks, vahel harva ka enamaks tulemusvaldkonnaks. Sinu tulemusvaldkonnad on need tegevused, mis sõltub ainult sinust. See on töö väljund, millest saab omakorda sisend või abistav faktor teiste töö jaoks.

Selleks, et välja selgitada oma tulemusvaldkonnad, aruta oma tööandjaga läbi ja pane kirja, millist väljundit oled kohustatud andma. Tasub välja uurida ka seda, kas kolleegid teavad, millised on sinu valdkonnad või kas nad nõustuvad, et need on need.

Näiteks müügitöötaja peamine tulemusvaldkond on uute perspektiivsete ja püsiklientide leidmine. Selles peitub müügiprotsessi võti. Kui müük on sooritatud, võimaldab see tegevusse astuda paljudel teistel inimestel, kes toote või teenuse valmis teevad ja kliendile toimetavad.

Küsi endalt: „Millise üksikoskuse arendamine ja täiuslikkuseni lihvimine annaks mu karjäärile suurima positiivse tõuke?“

Kui tulemusvaldkonnad oled välja selgitanud, hinda oma võimeid ja oskusi igaühes neis kümne palli skaalal. Millistes valdkondades oled tugev ja milles nõrk? Selleks, et oma võimetest aru saada, uuri mis alal saavutad suurepäraseid tulemusi ja kus jääb midagi puudu. Esita see küsimus oma tööandjale ja julgelt kolleegidele. Küsige sõpradelt, perekonnaliikmetelt. Leia vastus, milline see siis ka ei oleks, asu tööle ja paranda tulemusi!

Avastades oma nõrgima tulemusvaldkonna, siis tea, et selle tase määrab sinu lõpptulemused. Näiteks müügiinimesena oled hea suhtleja kliendiga kohtudes ja telefonis aga meili teel info vahetus on kesine, siis just see võib olla takistuseks, miks müügitulemused sellised, millised aga võiksid.


Olles välja selgitanud, millised on nõrkused sinu tulemusvaldkondades, haara ohjad ja sea eesmärgid ning koota plaan, kuidas igat nõrkust muuta tugevuseks. Lihvides oma nõrkusi tugevusteks, saavutad paremaid tulemusi ja võidad ajas.


Kasuta aega ainult oluliste asjade tegemiseks

Pane tähele! Kõige tegemiseks ei jagu kunagi aega, aga kõige tähtsama tegemiseks on alati aega.

Prioriteetide seadmine on äärmiselt oluline oma aja osas, kui soovid saavutada tulemusi. Alati tuleb tegeleda ainult praeguse hetke kõige olulisemate asjadega, mis lähtuvad suurest eesmärgist.

Kui jätta tähtsate asjade tegemine viimasele minutile või kui tunned, et töötad tähtaegade surve all, siis VEAD on kergelt tulema. Pingeliste tähtaegade surve all töötades tehtud vigadest tulenevad tihtipeale defektid ja ülekulud, mis pikemas perspektiivis põhjustavad suuri rahalisi kaotusi. See tekitab olukorra, kus tegelikult kulutatakse hoopis rohkem aega, sest kiirustades tekkinud vead vajavad uut aega nende parandamiseks!


Küsi endalt regulaarselt kolm küsimust, et keskenduda kõige tähtsamate tööde õigeaegsele ära tegemisele:

 1. Millised on minu kõige väärtuslikumad tegevused?

 2. Mis on see, mida saan teha ainult mina ja mille korralikult ärategemine midagi olulist muutub?

 3. Kuidas ma saan praegusel hetkel oma aega kõige väärtuslikumalt kasutada?

Kõige tähtsam on küsida endalt, et milline on minu suurima väärtusega tegevus. Mõtle see omaette läbi. Siis küsi oma tööandjalt. Küsi sõpradelt ja pereliikmetelt. Enne tööle asumist pead täpselt teadma, millised tegevused annavad suurimat väärtust.


Tee kõige tähtsamad asjad kõigepealt. Praktiseeri seda kuu kaks ja sa märkad, et jõuad ja saavutad rohkem.


Ettevalmistus


Kui tead, mida teha tahad, enne töödega pealehakkamist pane kõik vajaminev käepärast. Kui kõik ettevalmistused tehtud, siis suurima väärtusega tööde alustamiseks ei ole enam ühtki vabandust.

Alustamiseks veendu, et sul on kõik töövahendid olemas. Kirjutusvahendid, kirjandus, dokumendid, aku täis telefonil/arvutil. Samuti veendu, et ei oleks segavaid faktoreid. Korista oma töölaud. Võta üleliigsed helinad maha, pane töölaule silt „Palun mitte segada 30 minutit“. Tee eelnev kokkulepe kolleegidega, et kui sinu laual on vastav silt, siis palun ja päriselt mitte segada.

Ettevalmistava töö alla kuulub ka see, et oled eelnevalt ennast kurssi viinud erialase kirjanduse, seaduspunktidega, tutvunud tingimustega kuhugi kandideerimiseks jne.


Võimenda oma erioskusi


Igaühel meist on olemas just meile omased erioskused ja võimed. Selleks, et neid avastada, küsi endalt:

 • Mida ma eriti hästi teen?

 • Milles ma olen tugev?

 • Milles ma olen parem võrreldes teistega? Ehk milliseid teistele raskeid asju suudan mina hästi ja pingutusteta ära teha?

 • Millised on seni sinu saavutused kõige enam mõjutanud sinu tööd ja eraelu?

 • Mille tegemist sa naudid?

 • Milliseid tegevusi sulle töö juures kõige rohkem meeldib teha?

 • Mida teised arvavad, et sul lihtsalt ja hästi välja tuleb?

Edu saadab neid, kes kulutavad aega, et välja selgitada, milles nad on eriti head ning mille tegemist nad naudivad.

Seejärel ka teevad neid tegevusi, milles nad on kõige tulemuslikumad ja keskenduvad eranditult just sellele tööle või tegevusalale.


Millised on sinu peamised piirangud?

Alati on teepeal ees takistusi oma eesmärkide saavutamise teel. Tasub teha tööd selle kallal, et välja selgitada, millised on piiravad tegurid, mis sind takistavad. Uuri välja, milline see tegur või tegurid on. Sellest võib sõltuda kui kiirelt oma teekonnal liigud ja kas saavutad edu.