Raamatu kokkuvõte: 5 sekundi reegel


Raamat "5 sekundi reegel" annab lihtsa aga tõhusa tööriista, mida kasutades saad elus tehtud ära kõik need tegevused, mida enne edasi lükkasid, ei julgenud või mille tegimisest loobusid viimasel hetkel.


Karjääripööris

5 sekundi reegli tööriist on geniaalselt lihtne. Kui otsustad seda kasutada ja kasutad järjepidevalt, siis veendud selles isegi. See tööriist aitab Sinul endal elada oma unistuste elu, kus sina oled otsustaja ja oma viljade korjaja.


5 sekundi reegli abiga kasvatad argist julgust. Julgus on võime teha midagi, mis tundub raske, hirmus või ettearvamatu.


Üks julgushetk võib muuta kogu päeva. Üks päev võib muuta kogu elu. Ja üks elu võib muuta kogu maailma.

Avasta oma julgus 5 sekundi abiga ning võid saavutada ja kogeda kõike, millest tahes unistad.


Julgus on ..

  • võime teha midagi, mis on raske või hirmus

  • mugavustsoonist välja astumine

  • oma ideedest rääkimine või õigel ajal kohale ilmumine

  • oma uskumuste ja väärtuste eest seismine


Enesekindlus ja eneseusaldus


Enesekindlus tekib väikeste igapäevaste tegevuste kaudu, mis kasvatab eneseusaldust.

Reeglit kasutades väikeste julgustükkidega kasvatad endas enesekindlust, sest hirmutavate asjade ikkagi ära tegemine on selle võti. Kui sul on julgust tegutseda, tuleb enesekindlus järele. Ja usust enda võimekusse enesekindlus tulenebki.


5 sekundi REEGEL


Mel Robbins avastas selle reegli kui nägi televiisorist pilti kosmosesüstiku stardist ja kostis teada-tuntud stardiloendus: 5... 4... 3... 2... 1. Seejärel täitsid ekraani leek ja suits ning rakett sööstis kõrgustesse. Kui käib ära stardiloendus 5-4-3-2-1, kas on veel mingisugust muud võimalust, kui mitte startida? Tagasiteed enam ei ole. Mel hakkas seda stardi loendust esmalt rakendama selle peal, et saada hommikuti voodist püsti kui uni on magus või pole lihtsalt tahtmist ülesse ärgata.

Viie sekundi reegel

Kui loendamine ja seejärelt hommikuti maast lahti saamine tema puhul toimis, hakkas see teema teda sügavamalt huvitama ning uurides sai teada, et arvude TAGURPIDI loendamine aitab vaimselt käiku vahetada. Loendamine takistab endale õigustust otsida ja suunab mõistuse mujale. Ta avastas, et viie sekundi reegel on harjumusuurimuste keeles alustamisrituaal, mis aktiveerib eesajukoore ja aitab käitumist muuta. Eesajukoor on aju see osa, mida kastutatakse keskendumiseks, muutuste tegemiseks ja sihipäraseks tegutsemiseks.


Robbins pani tähele, et kui ta peatus, et järele mõelda, mida oli vaja teha, oli lips läbi, Kulus alla viie sekundi, et vabandused ja õigustused hõivaksid mõistuse ja hakkaksid takistama.


"See on kõigest viie sekundiline tühimik ja kui peale seda ei tegutse, siis mõistus sinu tegutsemisakti halvab.“

Seega Robbins tõdes, et hoolimata sellest, mida ta parasjagu tundis, tuleb tegutseda igal juhul. Numbrite loendamine tagurpidi viiest üheni ja tegutsemine, on VÕTI, et viia oma elus läbi muutusi, hoolimata sellest, kuidas ennast selles osas parasjagu tuntakse. Sündis 5 sekundi reegel.


Sisetunne


Kui mängus on eesmärgid, unistused ja elu muutmine, on sisetunne lausa geniaalne. Eesmärgipärased impulsid, tungid ja tunne juhatavad sind õiges suunas. Pead õppima neid usaldama. Sest nagu ajalugu näitab, ei tea sa kunagi, millal sind tabab suurim inspiratsioon ja kuhu see välja viib, kui usaldad end selle ajel tegutsema.


Kui asi puudutab muutumist, eesmärke ja unistusi, pead end usaldama. Usaldus algab sisetunde kuulamisest ja selle austamisest tegutsemisega.


5-4-3-2-1 START


Kui tegutsemist halvab ebakindlus, hirm, ärevus, siis just sel hetkel tuleb appi võtta 5 sekundi reegel. Ehk nii kui sul on tunne, et on vaja tegutseda, pead loendama 5.. 4.. 3.. 2.. 1.. ja füüsiliselt liikuma või aju tarretab su paigale.


Viie sekundi reegliga võtad oma elu vastutuse ja ohjad enda kätte. Reegel on tööriist, mis aitab sul soovitud tegevused ära teha. Kummalisel kombel teeb see tegevuse isegi lihtsaks, sest sa ei pea enam tunnetama vaid lihtsalt tegutsema.


Need on ainud mõned sekundid enne seda, kui tuleb teha midagi keerulist, hirmsat või ettearvamatut, me peatume, sest esmalt KÕHKLEME. Oled kunagi tähele pannud, kui kiiresti hõivavad hirm ja kahtlus mõistuse ja sa hakkad vabandusi otsima, miks ei peaks midagi ütlema või tegema?


See reegel töötab alati, kui seda rakendad aga sa pead seda kasutama. See on tööriist. Kui lõpetad kasutamise, hiilivad hirm ja kahtlused tagasi ning haaravad su otsused enda võimusesse.


NB! Kui jääd pikalt hirmu ja ebakindluse juurde, hakkab mõistus seda kasvatama. Võid aga tunda end ebakindlalt ja olla ikkagi valmis. Võid karta ja tegutseda sellegipoolest. Võid peljata tõrjumist ja ikkagi proovida. Viie sekundi reegel on sulle siinjuures abiks.


Tunded


Üks asi on sisetunne, mis juhib sind selle juurde, et tunda ära hetk, mis on oluline, mida tuleb tähele panna ja mis viib meid uute tegevuste juurde. Teine on tunne, mida hakkame tunnetama enne tegutsemist või muutuse ellu viimist. Siin tunded segavad. Kui soovid midagi teha või hoopis tegemata jätta, näiteks mitte võtta järgmist koogitükki, siis pead tegema vaid üht: lakkama mõtlemast oma tunnetele. Tunnetel ei ole tähtsust. Tähis on ainult see, mida TEED ja loendama 5-4-3-2-1, otsustatud. Tegutsed!


Kasutamine


Kasuta reeglit iga kord, kui tead, et peaksid midagi tegema, kuid oled ebakindel, hirmul või kõhkled. Loenda numbreid 5.. 4.. 3.. 2.. 1. Loendamine vaigistab mõistuse. Kui jõuad üheni, liiguta end.


Loendamine ja liigutamine on tegevused. Õpetades endale tegevusega reageerimist, kui tegelikult tahaksid peatuda ja järele mõelda, saad luua oma ellu olulisi muutusi. Numbrite tagurpidi lugemine on üli oluline, sest see hajutab sinu tähelepanu muretsemiselt ja liigutab selle loendamisega sellele, mille kohta tead, et seda on vaja teha. Lisaks viib kohe tegutsemise rütmi ja tõkestab harjumuspärast kõhklemist, üle mõtlemist ja tagasi hoidmist.

Reeglit saab kasutada kõikjal ja ka kõige väiksemate tegude osas. Alustada voodist ülesse saamisega, trenni minemise, koosolekul sõna võtmisega või abi palumisega.


5 sekundi reeglit kasutades sunnid end lihtsatele tegudele, mis tekitab ahelreaktsiooni enesekindluse ja tulemuslikkuse vahel.


Reegli kasutamine on lihtne aga mitte kerge. Raske on aga ainult alguses kui alles hakkad reeglit kasutama, sest sa pead seisma silmitsi ebamugavustundega aga ikkagi tegutsema, kui varasemalt oleksid lihtsalt asja pooli jätnud. Sa pead end sundima ja tunned vastupanu ja sellest hoolimata tegutsema.


Reeglit kasutades ei pea sa enam ootama. Ootama, millal on õige aeg, millal on rohkem kogemusi, õiget tunnet. Õiget aega pole olemas. On ainult siin ja praegu. Sul on üks elu. See on kõik. Sa ei saa otsast peale alata. Sul tuleb kasutada praegust hetke, mitte oodata.


Müüdimurdja


Motivatsiooni võid ära unustada, see on müüt. See on uskumus, mis takistab tegutsemast, kui arvad et muutumiseks on esmalt vaja „tunda“ innustust või „tunda“ motivatsiooni tegutseda. Alati kui on vaja end veidi sundida, ei tunne sa kunagi selleks motiveerituna. Ja õigupoolest ei soovi sa siis üldse mitte midagi teha.


5 sekundi reegliga sa loendad 5-4-3-2-1 ja tegutsed, mitte ei oota „õiget tunnet“, et tegutseda.


Harjumuste muutmine


Viie sekundi reegliga saad muuta kõiki oma harjumusi. Kui tead, mida muuta tahad ja oled otsustanud muuta aga muutuse hetkel hakkad kõhklema, siis loenda 5-4-3-2-1 ja jää endale kindlaks.


Harjumused nagu muretsemine, eneses kahtlemine ja ärevus on samuti harjumused, mida saad muuta. Kusjuures just teadmatus on see, mis neile hoogu juurde annab. Loenda 5-4-3-2-1 ja ütle endale, et ma ei mõtle enam sellele. Või loenda 5-4-3-2-1 ja ütle „tühistan“.Kokkuvõte


Raamatus on toodud uuringute tulemusi, miks 5 sekundi reegel töötab ja kuidas mõistus ja tunded on sellega seotud. Tuuakse palju näited, kuidas tunded tegutsemisest lahutada ja saavutada elus oma täit potentsiaali. Raamat selgitab reegli kasutamist üksikasjalikult ning seda, miks see nii tõhus.


5 sekundi reegel annab tööriista tunnetest üle olla ja teha otsuseid ja valikuid, milles varasemalt kahtlema oled löönud.

Kahtlemine endas on normaalne ja see tunne on igale inimesele siin planeedil tuttav. Selleks aga, et mitte lasta oma elul ja võimalustel mööda minna, tulebki teha ka neid asju, millest kahtluse tõttu loobuksime, vaid lugeda 5-4-3-2-1 ja ikkagi ära teha.


Loendamine tõkestab tavapärase käitumismustri, hajutab tähelepanu hirmult ja loob võimaluse sihipäraseks tegutsemiseks.


Raamatus on toodud arvukaid näiteid elust enesest, kuidas inimesed on muutnud oma elu soovitud suunas läbi 5 sekundi reegli kasutamise.


Raamat:

5 sekundi reegel, autor Mel Robbins


Raamat saadaval raamatupoodides:

Apollo

Rahva Raamat