Värsked teadmised suurseminarilt: vaimne tervis on hinnas!

Osalesin hiljuti seminaril „Kuidas VABANEDA depressioonist, ärevusest, hirmust ja häbist.“ Välja müüdud saal ja veebiülekanne kõneleb vaid üht – vaimne tervis on üha tähtsam nii töös kui elus. Mida uutcoach`ina kuulsin?


Coach’ingu seansile tulevad minu kliendid eesmärgiga elus kuhugi jõuda – et soovid ei jääks soovideks ja eesmärgid vaid paberile. Plaanide elluviimisel hiilib tihtipeale aga ligi kahtluseuss, kas ma ikka saan hakkama. Inimesed kipuvad enesele andma hinnanguid, mis pigem takistavad eesmärkide saavutamist. Isegi kui teatakse, mida tahetakse või tegema peaks, siis miski seletamatu asi takistab.


Lähemalt uurides selgub, et takistuseks on uskumused või lapsepõlve emotsionaalsed läbielamised. Nende pinnalt on aga tekkinud teatud arusaam, mis on omakorda emotsioonidest laetud. Vestluse käigus jõuan klintidega emotsioone vabastava harjutuseni, andestamiseni ja uute uskumuste loomiseni, mis toetab soovitu realiseerumist.


Negatiivsete emotsioonidega on vaja tegeleda. Tasakaalukeskuse hingamisterapeut Monika Palmi sõnul juba seetõttu, et hirmude all on peidus meie suurim potentsiaal ja eneseteostus. Inimene, kes ei saa ennast väljendada sellisena nagu ta on ja realiseerida oma potentsiaali, hakkab kogema stressi, ärevust või depressiooni. Emotsioonid nagu hirm, viha, õnn, elevus, häbi, uhkus on hetkelised. Kui me need aga eneses registreerime ja seostame varasema kogemusega, jääb emotsioon meie sisse tundena. Näiteks, kui pead minema kellegagi kohtuma, siis kerkivad selle inimesega üles varasemad emotsioonid, mis tekitavad sinust teatud tundeid. Kas tuleb tuttav ette?

Hirm kaob 20 sekundiga


Järgnevad esinejad – Kristiina Garancis, Gerly Sepp, Tiit Trofimov – rääkisid samuti emotsioonidest vabanemisest, igaüks omast vaatevinklist. Ühiselt tõid nad välja, et kui emotsioon ehk tunne kerkib, siis selle eest ei peaks põgenema, vaid võtma vastu nii nagu see on. Soovimatutest tunnetest saab läbi minna, kui neid aktsepteerida. See on võimalik vaid läbi kohalolu ja lõdvestumise.


Rännaku meetodi Eesti praktik Gerly Sepp sõnul kaotab hirm täielikus kohalolus ja lõdvestudes oma võimu 20 sekundiga. Selleks tuleks lasta tundel üles kerkida, samal ajal täielikult lõdvestuda ja olla iga oma keha rakuga kohal, siis see tunne vabaneb ehk vaibub. Nagu elus ikka, kõik on tulemine ja minemine, sünd ja surm, algus ja lõpp – nii ka emotsioon tuleb ja läheb, tõuseb ja vaibub. Tavaliselt me proovime hirmust kohe vabaneda, seda eirata või põgeneda, tegelikult aga peaks hoopis sellele alistuma. Marko Lepik, kes on pikalt tegelenud enda sisse vaatamisega, elanud Tais mungaelu ja koolitanud ennast väga palju erinevate teadlikkust avardavate meetoditega, tõi välja, et mis siis, kui ärevus on ok ja mis siis, kui mis iganes tunde tunnistan enda omaks? Ärevus võib olla väga kasulik, sest see ütleb meile midagi. Pidevalt üks ja see sama üleskerkiv tunne tahab mõista anda, et mingid vajadused on meis rahuldamata. Sellepärast ei peaks pelgama neid, vaid uurima, mida see tunne meie sees öelda tahab. 

Circling – aususe tehnika


Alar Ojastu nimi on enesearengu teel liikujale tuttav, on ju tema rääkinud emotsioonidest ja selle mõjust ettevõtetele väga ratsionaalselt oma raamatuski. Esinemises tõi ta välja, et ärevus on kõrgendatud ootus enesele. See tekib, kui tunneme psüühilist pinget, et mida teised arvavad, ja tahame teiste heakskiitu, vältimaks potentsiaalset häbistamise tunnet. Meil puudub usaldus ja tahame olukordi kontrollida. Selliste emotsioonidega toimetulemiseks on abi, kui õpime ennast üdini aktsepteerima. Autentsus ehk ehedus ja täielik usaldamine aitab meis kasvatada enese aktsepteerimist sellisena nagu oleme. Alar Ojastu on leidnud tõhusa tööriista enese üdini aktsepteerimiseks circling’u meetodit praktiseerides. See on meetod, mis õpetab emotsioonide mõju jälgimist ja aktsepteerimist nii enese kui teiste suhtes. Circling lubab kõiki emotsioone ja mõtteid välja öelda ja kogeda ka seda, kui ei julge välja öelda, aga ütleme siiski. See praktika aitab meil aktsepteerida inimeseks olemise ebatäiust, et me ei peaks enese vastu kogu aeg nii karm olema.  Olin varem circling’st ühtteist küll kuulnud, kuid seminaril sain seda vahetult kogeda. Tõepoolest, suurepärane tööriist enese aktsepteerimiseks sellisena nagu oleme. Praktiseerida seda aga teise inimese peal ei tohiks, kui vastavat kokkulepet pole. See võib ära ehmatada, kui hakkad kõiki oma tundeid ja mõtteid nö torust välja laskma :)  Samuti võib see teistes hoopis emotsionaalseid traumasid, kaitsereaktsiooni või vasturünnakut esile kutsuda ning tüli võib kiirelt tekkida.

Emotsioonid on inimeseks olemise osa. Emotsioonidest tekkivate tunnete teadvustamine ja aktsepteerimine aitab meil rohkem mõista ennast ja teisi ning oma elu juhtida soovitu suunas.  Seminaril jõudsin järelduseni, et viise probleemide lahendamiseks ja takistuste kõrvaldamiseks on mustmiljon, kõigi eesmärk aga üks – inimest aidata. Nii jään minagi uutest teadmistest innustatuna coaching`ule truuks ja luban edaspidigi coaching`u seanssidel hoolega oma klientide takistavaid uskumusi või emotsionaalseid mustreid märgata ning tähelepanu juhtida. Ükskõik mis eluvaldkonnas nad muutust kavandavad või karjääri planeerivad.  Kui sind kõnetas mõni neist teemadest ja soovid oma elule kõrvaltvaataja pilku, siis võta julgelt minuga ühendust siin.